flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Конституційний суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення щодо застосування обмежень при нарахуванні суддівської винагороди

04 вересня 2020, 13:01

28 серпня 2020 року Велика палата Конституційного Суду України розглянула на пленарному засіданні справу за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» від 20 травня 2020 року № 392, положень частин першої, третьої статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294–ІХ зі змінами, абзацу дев’ятого пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553–ІХ (Відомості Верховної Ради України, 2020 р., № 19, ст. 126).

Відповідними змінами до законодавства було  встановлено, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України, заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування) нараховуються у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року. Обмеження застосовується також при нарахуванні суддівської винагороди суддям, суддям Конституційного Суду України, членам Вищої ради правосуддя, членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Конституційний Суд України установив, що обмеження суддівської винагороди є посяганням на гарантії незалежності суддів та суперечать положенням Конституції України.

Конституційний Суд України вважає, що обмеження відповідних виплат є допустимим за умов воєнного або надзвичайного стану. Однак такого роду обмеження має запроваджуватися пропорційно, із встановленням чітких часових строків та в жорсткій відповідності до Конституції та законів України.

Ураховуючи викладене, Конституційний Суд України вирішив визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення:

– частин першої, третьої статті 29 Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“ від 14 листопада 2019 року № 294–ІХ зі змінами;

– абзацу дев’ятого пункту 2 розділу ІІ „Прикінцеві положення“ Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“» від 13 квітня 2020 року № 553–ІХ.

Таким чином, обмеження нарахування суддівської винагороди у розмірі, що не перевищує 10 мінімальних заробітних плат, встановленої на 1 січня 2020 року, визнано неконституційним.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Державної судовою адміністрацією України та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації Україним в Дніпропетровській області буде проводитись робота по виконанню рішення Конституційного Суду України.

Разом з тим, варто зазначити, що у 2020 році склалась надзвичайно критична ситуація з фінансовим забезпеченням діяльності судової системи України.

За даними прес-служби ДСА України на початок 2020 року дефіцит фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення здійснення судочинства за всіма напрямами, становив 9 746,0 млн грн, з яких найбільш критичними напрямами були видатки на оплату праці, видатки споживання щодо забезпечення судочинства (витратні матеріали та послуги).

З метою належного забезпечення здійснення судочинства Державна судова адміністрація України просить Комітети Верховної Ради України з питань бюджету та питань правової політики і Міністерство фінансів України невідкладно ініціювати внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" шляхом збільшення видатків споживання на забезпечення здійснення судочинства в сумі 969,7 млн гривень. 

Сподіваємось на позитивне вирішення питання фінансового забезпечення функціонування судової системи України.

Повний текс РІШЕННЯ КСУ http://www.ccu.gov.ua/dokument/10-r2020