flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про електронне декларування

22 серпня 2016, 12:17

 Одним з найбільш ефективних методів профілактики корупції в державній сфері є посилення заходів фінансового та іншого контролю осіб, уповноважених на виконання державних та інших, прирівняних до них функцій.

Введення декларацій про доходи та майно державних посадових осіб закріплено в Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти корупції, найбільш змістовному міжнародному акті, спрямованому на запобігання та боротьбу з корупцією, як у світовому, так і національному масштабі, та в ряді документів Світового банку, Організації економічного співробітництва та розвитку й інших міжнародних інститутів.

Так, у ч. 5 ст. 8 Конвенції ООН проти корупції передбачено, що «кожна Держава-учасниця прагне, у належних випадках і згідно з основоположними принципами свого внутрішнього права, запроваджувати заходи й системи, які зобов’язують державних посадових осіб надавати відповідним органам декларації, серед іншого, про позаслужбову діяльність, заняття, інвестиції, активи та про суттєві дарунки або прибутки, у зв’язку з якими може виникнути конфлікт інтересів стосовно їхніх функцій як державних посадових осіб».

Нині вже понад 100 країн світу мають системи електронного декларування.

Законом України «Про запобігання корупції», прийнятим 14 жовтня 2014 року, передбачене створення в Україні Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Кабінет Міністрів України прийняв рішення про створення Національного агентства з питань запобігання корупції 18 березня 2015 року. Запуск роботи антикорупційного агентства є однією з вимог Європейського Союзу щодо безвізового режиму з Україною.  НАЗК має превентивну функцію, зокрема щодо перевірки декларацій всіх державних службовців і стилю їх життя, розкриття будь-якої інформації з приводу фактів корупції чи зловживання посадою.

Національне агентство з питань запобігання корупції визначило 15 серпня 2016 року днем початку роботи системи подання й оприлюднення декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані посадовими особами. Починаючи з моменту запуску, першими – протягом 60 днів, декларації мають подати особи, які згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище. Останнім днем подачі декларації в електронній формі за 2015 рік є 13 жовтня 2016 року.

Першими подають декларації Президент України, народні депутати України, Прем’єр-Міністр України, члени Кабінету Міністрів України, керівники державних органів та їх заступники, судді, прокурори, слідчі, державні службовці категорії А та Б. Усі інші суб’єкти декларування подаватимуть свої декларації та повідомлення в електронній формі, починаючи з 1 січня 2017 року.    

 Закон України «Про запобігання корупції» передбачає впровадження принципово нового підходу до декларування майна, доходів, видатків та фінансових зобовязань декларантів. Це підхід включає значно ширший перелік відомостей, які повинні бути зазначені  у декларації та подання цих відомостей через онлайн форму на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Кожен декларант має пройти електронну ідентифікацію за допомогою електронного цифрового підпису або BankID та матиме свій персональний електронний «кабінет» на сайті НАЗК.

Електронна декларація має суттєву відмінність від звичної щорічної декларації про доходи. Відтепер декларуються і заощадження в готівці (від 60 тисяч 900 гривень для 2015 року), і цінне рухоме майно (від 121 тисячі 800 гривень для 2015 року), і подарунки (від 6 тисяч 90 гривень для 2015 року). Крім того, подається інформація про співвласників майна, а також про власника майна, яке знаходиться на праві користування (в оренді) у субєкта декларування чи члена його сімї. Також необхідно обов’язково зазначати незавершені об’єкти будівництва, для посадовців – майно, яке формально належить іншій особі, але контролюється чиновником.

Ідеологія технічного рішення виписана таким чином, що посадовець на робочому чи будь-якому комп’ютерізованому місці заповнює деталізовану форму, відомості з якої автоматично потрапляють в єдину базу даних та стають публічно доступними (за виключенням персональних даних особи).

Після подачі декларації посадовець має 7-денний термін, щоб при необхідності внести зміни і поправки.

Перевірка декларацій покладена на Департамент фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК.

На теперішній час НАЗК та Програма Розвитку ООН проводить   всеукраїнську інформаційно-освітню кампанію «Онлайн проти корупції», в рамках якої відвідає всі регіони України, аби розповісти декларантам яким чином заповнюється е-декларація.

9 серпня 2016 року представники Національного агентства з питань запобігання корупції та Програми розвитку ООН в приміщенні Дніпропетровської облдержадміністрації провели тренінг, в якому взяли участь і спеціалісти ТУ ДСА України в Дніпропетровській області. Під час тренінгу держслужбовці, судді та прокурори ознайомились з ключовими положеннями про особливості, переваги та правила заповнення нової електронної декларації посадових осіб області.

На тренувальному сайті (http://try.declaration.org.ua/) представлено тестову версію електронної декларації, де можна потренуватися її заповнювати.  

Тож, враховуючи викладене, рекомендуємо уважно та відповідально  віднестись до заповнення електронних декларацій та перед поданням декларації ретельно перевірити  правильність зазначених даних. 

Бажаємо успіхів!

 

Відділ по роботі з персоналом ТУ ДСА України

в Дніпропетровській області