flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Здійснення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування

 Здійснення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування

 

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З січня 2012 року набрала чинності стаття 11 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року № 3206-VI, якої визначено, що стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону (крім кандидатів на пост Президента України, кандидатів у народні депутати України, кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів), проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто.

Організація проведення спеціальної перевірки покладається на керівника (заступника керівника) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, на зайняття посади в якому претендує особа, крім випадків, установлених законом (спеціальна перевірка відомостей про кандидатів на посаду судді здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів»). В територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області (далі територіальне управління) та в місцевих судах області перевірка має здійснюватися стосовно осіб, які претендують на зайняття посад державних службовців.     

Абзацом п’ятим частини третьої статті 11 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» визначено, що Порядок організації проведення спеціальної перевірки затверджується Президентом України.

З 28 січня 2012 року набрав чинності Указ Президента України «Про порядок організації проведення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування» від 25.01.2012 року № 33/2012.

Спеціальна перевірка проводиться у п’ятнадцятиденний строк за письмовою згодою кандидата, яка подається разом із заявою про призначення, а  в разі конкурсного добору така згода подається протягом трьох днів із дати одержання кандидатом повідомлення про результати конкурсу. Конкурс здійснюється з дотриманням вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців» від 15.02.2002 року № 169 з урахуванням змін, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 23.05.2012 року № 412.

На практиці, до внесення змін до зазначеного Указу Президента України, територіальне управління зіткнулося з порушенням зазначених термінів, тому що проведення спеціальної перевірки займало досить тривалий час.

Указом Президента України від 18 травня 2012 року № 333/2012, який набув чинності 19 травня 2012 року, внесено зміни до Порядку організації проведення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого  Указом Президента України від 25 січня 2012 року № 33/2012.

У зв’язку з даними змінами, Міністерство юстиції України надає наступні роз’яснення «Щодо зміни Порядку спецперевірки осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування» від 22.05.2012 року.

Порядок доведено положеннями, згідно з якими спрощено порядок проведення спеціальної перевірки, та розширено перелік виключань, коли спеціальна перевірка не проводиться.

Зокрема, це стосується випадків коли особа переводиться на іншу посаду в межах одного і того же органу державної влади (державного органу) чи органу місцевого самоврядування або переходить з одного органу державної влади (державного органу) чи органу місцевого самоврядування до іншого.

Також, спеціальна перевірка не проводиться у разі коли особа переводиться з органу державної влади (державного органу), що припинив діяльність до органу державної влади (державного органу), який є його правонаступником.

Окрім того, відповідно до вказаного Указу Президента України до перевірки відомостей про стан здоров’я кандидата та щодо освіти, наявність у кандидата науково ступеня, вченого звання окрім Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, залучатимуться відповідні міністерства Автономної Республіки Крим, обласні управління охорони здоров’я, освіти і науки.

Проведення спеціальної перевірки Державною міграціонною службою України – щодо відомостей про громадянство виключено.  

Запит на проведення спеціальної перевірки, підготовлений кадровою службою відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, надсилається до визначених центральних органів виконавчої влади або до їх територіальних органів чи підрозділів (за наявності).

В Дніпропетровській області створено наступні територіальні органи центральних органів виконавчої влади, які здійснюють спеціальну перевірку:

- Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області – Управління інформаційно-аналітичного забезпечення (49027, м. Дніпропетровськ, вул. Волошилова, 21);

- Головне управління юстиції в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 21-А);

- Державна податкова служба у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Сімферопольська, 17-А) та Державні податкові інспекції у місті Дніпропетровську та в районах;

- Міністерство охорони здоров’я України (01601, м. Київ, вул. Грушевського,7) та Головне управління охорони здоров’я Дніпропетровської обласної Державної адміністрації (49004, м. Дніпропетровськ, пр. Кірова 1) ;

- Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10) та Головне управління освіти і науки Дніпропетровської  обласної Державної адміністрації (49004, м. Дніпропетровськ, пр. Кірова 1).

Таким чином, для забезпечення організації проведення спеціальної перевірки керівник органу державної влади (державного органу) чи органу місцевого самоврядування повинен правильно визначити органи ( підрозділи), які проводитимуть спеціальну перевірку для отримання в подальшому необхідних відповідей на відповідні запити.

Зазначені зміни забезпечать скорочення строків перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Призначає на посаду та звільняє з посади державних службовців особисто керівник апарату суду, який несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх функціональних обов’язків. За порушення строків проведення перевірки або якщо зовсім її не проводити накладається на відповідальну особу - керівника апарату суду дисциплінарна відповідальність.

Порушення пункту першого статті 30 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ є підставою для припинення державної служби.